ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
Πρωταθλήτρια στην Α' Κατηγορία η Ζάκυνθος!
17-06-2017 22:31:35

Και επίσημα πρωταθλήτρια στέφθηκε το απόγευμα του Σαββάτου η Ζάκυνθος καθώς συνέτριψε τον αδιάφορο Παναρτεμισιακό με το ευρύ 9-1 στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, κατακτώντας το πρωτάθλημα στην Α΄ Τοπική Κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου. Έτσι από την επόμενη αγωνιστική χρονιά θα επιστρέψει στα γνώριμα για αυτή ΄΄λημέρια΄΄ της Γ΄ Εθνικής.

Η ομάδα της Ζακύνθου ήταν απόλυτη κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και πήρε εύκολη νίκη, από την άλλη ο Παναρτεμισιακός πάλεψε για το καλύτερο δυνατό, ωστόσο δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Ζακύνθου.

Το σκορ άνοιξε ο Ραφαήλ Πέττας με άπιαστη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 9΄, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Μαλισόβας ο οποίος έκανε το 2-0. Ωστόσο ο Παναρτεμισιακός έβαλε ΄΄μπουρλότο΄΄ στον αγώνα καθώς μείωσε προσωρινά σε 2-1 με κεφαλιά του Βαρβαρίγου, βάζοντας ΄΄φωτιά΄΄ στο παιχνίδι.

Παρ΄όλα αυτά η Ζάκυνθος αντέδρασε και πριν την λήξη του 1ου μέρους ο Πέττας με καταπληκτικό αριστερό σουτ θα πετύχει το 3-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ζάκυνθος δεν χαρίστηκε στην ομάδα των Λαγκαδακίων και σημείωσε έξι ακόμη τέρματα με τους: Χιονίδη (2), Ζαϊρί (2), Μπεσού και Τριανταφυλλίδη.

Στο άλλο παιχνίδι το Καταστάρι επιβλήθηκε με 4-6 επί του Τσιλιβί στο γήπεδο της Λιθακιάς.