ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
Ισοπαλία.. μισός τίτλος για την Ζάκυνθο εκτός έδρας κόντρα στο Καταστάρι (1-1)!
13-06-2017 21:55:09

Ισοπαλία που ίσως αποδειχθεί καθοριστική πήρε η Ζάκυνθος στο μεγάλο ντέρμπι κόντρα στο Καταστάρι στο γήπεδο του Αγγερικού με 1-1 και πλέον όπως όλα δείχνουν θεωρείται εξαιρετικά δύσκολα να χάσει το πρωτάθλημα καθώς την τελευταία αγωνιστική παίζει κόντρα στον αδιάφορο Παναρτεμισιακό.

Η επτάψυχη Ζάκυνθος κατάφερε να αποδράσει με ένα «χρυσό» βαθμό από το «κλουβί» του Αγγερικού, απέναντι σε έναν σπουδαίο και πανάξιο αντίπαλο όπως ο Α.Ο. Κατασταρίου.

Ο νεαρός μέσος Στέλιος Σούρμπης ήταν ο «ήρωας» της αναμέτρησης, βάζοντας ένα ιστορικό γκολ (στο 90+5′), το οποίο φέρνει «αγκαλιά» την ομάδα του με την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη Γ’ εθνική, μετά τη φετινή «εξορία» στο τοπικό.

Η προβολή του νεαρού μέσου στο 90+5′ μετά το μοιραίο λάθος του ανίκητου μέχρι εκείνη την στιγμή Άρη Θωμά, ο οποίος κρατούσε μόνος του στα τελευταία λεπτά την ομάδα του «ζωντανή» στο κόλπο. Αυτή όμως είναι η μπάλα, αυτή είναι και η θέση του τερματοφύλακα.

Πιο πριν ο κίπερ του Κατασταρίου είχε κατεβάσει «ρολά» σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις μετά το 80ο λεπτό. οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0 που είχε διαμορφωθεί από το γκολ του Μάριου Κωστάκη στο 56′, ενώ είχαν μείνει και με δέκα παίχτες λόγω της αποβολής του Αλέξη Κομιώτη στο 82′.

Μετά το σφύριγμα της λήξης έγινε το «έλα να δεις» από ποδοσφαιριστές, τεχνικό τιμ και φίλους των κυανοκίτρινων, που έκαναν πρόωρη φιέστα τίτλου.

*Περισσότερα στο φύλλο του ΕΡΜΗ αύριο Τετάρτη 14-6